Jozwiak Loader
Interesujące fakty
Powrót do listy

Nazwy kolorów naszych tkanin

W branży mody kolory odgrywają istotną, a często nawet najważniejszą rolę w wyborze tkanin – zarówno w garderobie damskiej jak i męskiej. Obecne czasy charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością trendów oraz ich szybkimi zmianami – czasem powrotem do klasyki i tradycji, a czasem bardzo oryginalnymi i może poniekąd kontrowersyjnymi rozwiązaniami. Doskonale o tym wiemy. Dlatego tworząc nową kolekcję przykładamy szczególną uwagę do doboru kolorystyki, wzbogacając naszą ofertę każdego roku o dziesiątki nowych barw. Podobnie jak w przypadku nazewnictwa naszych tkanin, również nadanie koloru jest oparte na opracowanym przez nas schemacie.

Nasza paleta barw powiązana jest z systemem klasyfikacji kolorów według Pantone. Jest to jedna z najbardziej znanych i popularnych palet wśród projektantów i grafików z całego świata. Firma ta opracowała tzw. Skalę dopasowania kolorów (eng. The Pantone Color Matching System), która jest ustandaryzowanym systemem odwzorowywania kolorów, które mają przypisany unikalny numer oraz sufiks oznaczający rodzaj badanego podłoża – tkaninę bawełnianą lub papier. W JÓŹWIAK Poznań korzystamy z palety Fashion Home + Interior Colour Guide, skali w wersji Cotton stworzonej na potrzeby branży tekstylnej, której oznaczenia kolorów są oznaczone przedrostkiem TCX, a próbniki kolorów są drukowane na bawełnie.

Tak rozwinięta i powszechnie znana paleta barw jest dla nas niezbędnym narzędziem w procesie projektowania nowych wzorów, a ponad to stanowi duże ułatwienie w komunikacji z klientem. Dzięki temu współpracując z klientem na odległość nad danym wzorem tkaniny jesteśmy w stanie bardzo dokładnie określić kolorystykę. W tym celu oprócz wzornika korzystamy również ze specjalnego urządzenia marki Pantone, który służy bardzo precyzyjnego zidentyfikowania barwy.

Nazwy kolorów naszych tkanin pochodzą ze znanych i powszechnie funkcjonujących na całym świecie baz i słowników kolorów. Na ich podstawie udało nam się zbudować unikalną konwencję nazewnictwa kolorów. Przed nadaniem nazwy, kolor na tkaninie zostaje przez nas zbadany służącym do tego urządzeniem oraz sprawdzony z paletą Pantone. Poza tym, każdy z naszych kolorów jest referencyjnie powiązany z kolorem TCX.

Już od ponad dwudziestu lat firma Pantone publikuje kolor roku. Na początku grudnia została ogłoszona barwa na nadchodzący 2020 rok. Po odważnych, jaskrawych kolorach wybranych w 2019 i 2018 roku przyszedł czas na nieco bardziej stonowaną kolorystykę. Według Pantone w nadchodzącym roku królować będzie elegancki, wprowadzający w spokojną atmosferę odcień niebieskiego, opisany przez Pantone jako Classic Blue PANTONE 19-4052. Barwa ta bardzo nam przypadła do gustu, tym bardziej, że bardzo zbliżone odcienie koloru niebieskiego już od dawna stanowią całkiem sporą grupę w naszych katalogach.