Jozwiak Loader
Interesujące fakty
Powrót do listy

Wełna wysokoskrętna MTM

Tkaniny stworzone z myślą o krawiectwie miarowym
Co oznacza Super S ?
Co oznacza Super S ?

Wełna wysokoskrętna to rodzaj cienkiej, szlachetnej i delikatnej w dotyku wełnianej tkaniny. Tym co wyróżnią ją spośród wełen tradycyjnych jest duża sprężystość, dzięki czemu nawet mocno zagnieciona wełna szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Wybierana jest głównie na garnitury szyte na miarę, zarówno te na wyjątkowe okazje jak i codziennego, biznesowego użytku. W ostatnim czasie znacznie poszerzyliśmy naszą ofertę o nowe kolory i desenie, dając tym samym naszym klientom jeszcze większe pole wyboru. Obecnie w naszych katalogach znajduje się blisko 300 różnych wzorów wełen o skrętności od Super 100’s do Super 180’s. Przędze do wyprodukowania tkanin JÓŹWIAK przeznaczonych na krawiectwo miarowe pozyskujemy z owiec australijskich, uznawanych za najbardziej jakościowe wełny na świecie. Poniżej postaramy się wyjaśnić co właściwie oznaczają liczby oraz oznaczenie Super S, które znajdują się na naszych etykietach.

Super S
Super S

Słowo ‘super’ pierwotnie oznaczało najlepszą wełnę, jednak w dzisiejszych czasach bardziej odpowiednie będzie tłumaczenie 'dziewicza’, 'czysta’ wełna. Obecnie dopuszcza się jednak mieszankę z innym wysokojakościowym włóknem jak np. moher czy kaszmir, a także z elastanem. W katalogach JÓŹWIAK znajdują się zarówno wełny stuprocentowe – głównie z przędzy owczej, kóz kaszmirskich oraz jaka, a także wełny z dodatkiem jedwabiu albo elastanu.

Oznaczenie liczbowe S w wełnach oznacza średnicę włókien, z jakich powstała tkanina. W przemyśle odzieżowym liczbę S wyraża się w jednostce mikronów, czyli tysięcznych milimetra. Wartości te zostały szczegółowo opracowane przez IWTO (International Wool Textile Organisation), co prezentujemy w tabeli poniżej. Warto dodać, że ocena średnicy włókien odbywa się gdy tkanina jest już w końcowym etapie produkcji, po procesie wykańczania i barwienia tkaniny.

 

Super S

Średnica włókna (w mikronach µ )

80’s 19,75
90’s 19,25
100’s 18,75
110’s 18,25
120’s 17,75
130’s 17,25
140’s 16,75
150’s 16,25
160’s 15,75
170’s 15,25
180’s 14,75
190’s 14,25
200’s 13,75

Źródło:
IWTO Fact Sheet

Grubość włosa wpływa na wytrzymałość tkaniny, dlatego przy wyborze materiału na garnitur szyty na miarę należy wziąć pod uwagę częstotliwość jego użytkowania. Warto wiedzieć, że im cieńsze mikrowłókno- wyższy numer S tym tkanina jest delikatniejsza, tym samym nieco bardziej podatna na mikrouszkodzenia.
Dlatego wełny z przedziału 150’s-200’s polecamy na specjalne okazje (np. ślub), gdzie ekskluzywny, najlepszej jakości ubiór pozwoli poczuć się w najwyższym stopniu wyjątkowo. Jest to typ niezwykle cienkiej, szlachetnej wełny, która ze względu te cechy musi stosunkowo dłużej odpoczywać i nie nadaje się do częstego, intensywnego użytkowania. W roli garnituru ślubnego spełni się jednak doskonale. Włókna wełen 130’s-140’s cechuje również bardzo mała średnica włókien powoduje, że tkanina wyróżnia się dużą delikatnością. Z tego powodu garnitur z takiej wełny zalecamy do okazjonalnego użytkowania lub wszystkim Panom, dla których najważniejszy jest najwyższy komfort noszenia. Garnitur uszyty z tkaniny o takiej grubości włókna wyjątkowo się prezentuje, ale wymaga też takiego samego traktowania. Wełny 100’s-120’s ze względu na nieco większą średnicę włókien są bardziej uniwersalne w użytkowaniu. Przede wszystkim są bardziej wytrzymałe i nadają się do częstszego użytkowania niż wełny o mniejszej średnicy włókna. Szczególnie polecamy osobom, dla których oprócz wysokiej jakości i modnego designu ważna jest wytrzymała i komfortowa w noszeniu tkanina.
Wełny 80’s-90’s to najwytrzymalsze z wysokoskrętnych wełen, dlatego też bardzo dobrze nadają się na garnitury do bardziej intensywnego użytkowania. Taka tkanina to doskonały wybór na garnitur biznesowy oraz codziennego użytku, co oczywiście nie wyklucza tego, że można z niej uszyć wyjątkowe ubranie na specjalne okazje.

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Państwu specyfikę wełen wysokoskrętnych i ułatwiliśmy wybór odpowiedniej tkaniny.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi katalogami tkanin na krawiectwo miarowe!