Avre to oprócz nazwy naszej bestsellerowej tkaniny polywiskozowej również nazwa rzeki! Tak, system nazewnictwa tkanin JÓŹWIAK został stworzony na podstawie istniejących już określeń rzek. Ale zacznijmy od początku. Niektórzy nasi klienci oraz pracownicy pamiętają jeszcze pierwszą konwencję, która opierała się na kombinacji liter oraz cyfr tworzących nazwę tkaniny. W ten sposób powstawały takie nazwy jak np. GOLD/5, KOC/2. Kolory podobnie jak teraz występowały od razu po nazwie oddzielone ukośnikiem. Metoda ich nazewnictwa różniła się jednak od dzisiejszego. Permanentne wprowadzanie do oferty nowych tkanin lub poszerzanie kolorystyki obecnych produktów skłoniło nas do poszukiwania opracowania nowej konwencji, która nie tylko pomogłaby nam w klasyfikacji i wyszukiwaniu produktu, ale również uprości zapamiętanie oraz nada naszym produktom oryginalne, niespotykane w tej branży nazwy.
Dlaczego rzeki? Pierwszym argumentem przemawiającym za taką konwencją jest ich mnogość. Nasza obecna oferta obejmuje ponad 600 tkanin i z każdym rokiem powiększa się o około 50 nowych wzorów. Korzystając z przyjętej konwencji nie musimy obawiać się o to, że zabraknie nam pomysłu na nazwanie nowego produktu lub że nazwy nie będą spójnie nadawane.
Ponadto, rzeki są jednymi z najstarszych obiektów, które posiadały nazwy własne, a jednocześnie istnieją niemalże niezmiennie od tysięcy lat (czego na przykład nie można powiedzieć o miastach). W związku z faktem, że wiele rzek przepływa przez tereny zamieszkane przez ludność mówiącą w różnych językach, brzmienie ich nazw jest zazwyczaj podobne w każdym z nich. Zależało nam by nazwy były stosunkowo jak najbardziej łatwo do przyswojenia oraz wymówienia w różnych krajach.
Przyjęta konwencja nazewnicza w prosty i naturalny sposób umożliwia nam grupowanie tkanin oraz zachowanie spójności katalogów. Dobranie nazwy do taniny nie jest bowiem przypadkowe. Każdy skład lub przeznaczenie tkaniny ma przypisany do siebie kraj albo prowincję, tak też na przykład tkaniny polywiskozowe to rzeki francuskie, a nazwy wełen pochodzą od rzek włoskich. Na początku 2017 roku, wraz z włączeniem do naszej oferty kolekcji “Made to Measure & Bespoke Tailoring”- czyli wełen wysokoskrętnych postanowiliśmy przekroczyć Ocean Atlantycki i sięgnąć do nazw rzek z prowincji Quebec. Tym sposobem wszystkie nazwy tkanin z tej kolekcji pochodzą właśnie z tego regionu świata.
Ciekawostką nawiązującą do wspomnianej prowincji jest również to, że są z nim powiązane także nazwy katalogów MTM. Ungava, Hudson, Saint-Laurent, Richmond, Gaspe oraz James to nazwy zatok w prowincji Quebec. W tym momencie warto wspomnieć, że rzeki prowincji Quebec posiadają nazwy o trzech różnych rodowodach: angielskim, francuskim oraz inuickim. W związku z tym tkaniny MTM posiadają tak urokliwe a jednocześnie różne nazwy jak: Napetipi, Colombier, Darlens. Nazwy te swoim brzmieniem stanowią dodatkową, słowną ozdobę tkanin. Powyższy przykład pokazuj, ze tworząc system nazewnictwa staraliśmy się aby znalazły się w nim słowa z różnych rodzin i grup językowych, dlatego w naszych katalogach znajdują się nazwy romańskie, germańskie, słowiańskie czy właśnie nawet inuickie lub ugro-fińskie. Wskazuje to nie tylko na różnorodność ale nawiązuje do naszych klientów, którzy znajdują się niemal w całej Europie, a także Ameryce, Azji czy Australii.